برای برقراری ارتباط با دیگران چه راهی را ترجیح میدهید؟ ملاقات حضوری، گفتگوی تلفنی، ویدیو چت و یا ارسال پیام های متنی مانند اس ام اس؟...( بحث در ادامه مطلب)


برای برقراری ارتباط با دیگران چه راهی را ترجیح میدهید؟ ملاقات حضوری، گفتگوی تلفنی، ویدیو چت و یا ارسال پیام های متنی مانند اس ام اس؟ یک مطالعه و بررسی نشان می دهد که افراد در برقراری ارتباط با دیگران از طریق ارسال پیام های متنی مانند اس ام اس نسبت به دیگر راه ها، راحت تر دروغ می گویند.

این بررسی بر روی یک جامعه آماری که شامل 140 دانش آموز بود، صورت گرفت. افراد به گروه های دو نفره تقسیم شدند و از آنها خواسته شد تا با یکدیگر معامله ای انجام بدهند. در هر گروه یک دانش آموز نقش دلال فروش سهام یک شرکت را بازی می کرد. به او گفته شده بود سهامی که در اختیار دارد طی یک هفته آینده ۵۰ درصد ارزش اش را از دست خواهد داد و او می بایست فرد مقابل اش را راضی به خرید آن سهام بکند. این افراد با روش های ارتباطی مختلفی با یکدیگر در ارتباط بودند و در این بررسی تمام ارتباطات آنها بررسی می شد.

نتیجه بررسی نشان داد زمانی که فروشندگان سهام از پیامک برای فروش سهام استفاده می کردند بیشتر در مورد سهام و ارزش آنها به خریدار دروغ می گفتند. در حالی که در صورتی که فروش سهام به صورت چهره به چهره یا حتی تلفنی صورت می گرفت، نتایج کاملا تغییر می کرد و افراد کمتر به دروغ متوسل می شدند.

البته می توان گفت که نتایج این بررسی کاملا منطقی به نظر می رسد. چرا که در ملاقات های حضوری زبان بدن و حالات چهره افراد می تواند نشان دهنده راست یا دروغ بودن گفتار آنها باشد. به همین خاطر است که افراد در ارتباط های متنی با پیامک راحت تر دروغ می گویند.

به نظر می رسد که در این عصر تکنولوژی و ارتباطات بایستی در پیدا کردن روش برقرای ارتباط با دیگران هوشیار تر عمل کرد تا بتوان بهترین نتیجه را از تعاملات خود با دیگران بدست آورد. شما کدام  گزینه ارتباطی را ترجیح می دهید؟تاريخ : دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱ | ٧:۱٩ ‎ب.ظ | نویسنده : مصطفی شهنی | نظرات ()
  • قالب بلاگ اسکای
  • مشهد