تب تصاویر سه بعدی همه جا را فرا گرفته است و حالا پای خود را به آزمایشگاه ها هم باز کرده است...( بحث در ادامه مطلب)


تب تصاویر سه بعدی همه جا را فرا گرفته است و حالا پای خود را به آزمایشگاه ها هم باز کرده است. پژوهشگران آژانس علم و تکنولوژی ژاپن (JST) یک میکروسکوپ الکترونی را معرفی کرده اند که می تواند به صورت زنده تصاویر سه بعدی از نمونه های خود ارائه دهد.

این اولین بار نیست که میکروسکوپ الکترونی با قابلیت تهیه تصاویر سه بعدی عرضه می شود، اما اولین بار است که یک میکروسکوپ الکترونی می تواند در لحظه و به طور زنده تصاویر سه بعدی را نمایش دهد.

میکروسکوپ های الکترونی قدیمی برای تهیه تصاویر سه بعدی دو بار و از دو زاویه مختلف (با کمی جابجایی) پرتو الکترونی را می تابندند و به این ترتیب دو تصویر راست و چپ را می گرفتند تا با ترکیب آنها عکس سه بعدی به دست آید. اما این میکروسکوپ الکترونی از لنز خاصی بهره می برد که پرتو تابش یافته را به دو پرتو موازی تفکیک می کند و می تواند در آن واحد دو تصویر راست و چپ را گرفته و با ترکیب آنها عکس سه بعدی را نشان دهد. همراه با این میکروسکوپ، عینک های مخصوص دیدن تصاویر سه بعدی هم ارائه می شوند.

دانشمندان ژاپنی اظهار امیدواری کرده اند که با جا افتادن این گونه میکروسکوپ ها بتوان تصویر بهتری از ساختارهای ریز به دست آورد که خصوصیات شکل فضایی و مختصات نمونه ها را دقیق تر نشان دهد و به توسعه دانش بیشتر کمک کند.تاريخ : پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۱ | ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده : مصطفی شهنی | نظرات ()
  • قالب بلاگ اسکای
  • مشهد