با آینده حافظه ها آشنا شوید: Resistive RAM

این نسل آینده حافظه های کامپیوتر است که Resistive RAM نام دارد و بر اساس اکسید تعدادی از فلزات ساخته می شود. قابلیت جالب حافظه های جدید این است که مقاومت الکتریکی آنها بر اساس ولتاژی که به آنها وارد می شود تغییر می کند نکته در اینجا است که آنها این قابلیت را به خاطر می سپارند، حتی زمانی که جریان الکتریسیته قطع شود.

اما بعد از این توضیحات نسبتا نامفهوم، باید بدانید که این حافظه ها نسبت به حافظه های فعلی که در فلش مموری ها و گجت ها استفاده می شود، ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات بیشتری دارند، استفاده از آنها انرژی کمتری مصرف می کند و فضای کوچکتری نیز اشغال می کنند.

تیم سازنده مدل های جدیدی از آنها را از جنس اکسید سیلیکون ساخته و می گوید حافظه های جدید می توانند شفاف باشند و روی نمایشگرهای لمسی نیز استفاده شوند.

دکتر کنیون از تیم تحقیقاتی دانشگاه UCL می گوید حافظه ReRAM ساخت ما مصرف انرژی اش هزار بار نسبت به مدل های فعلی کمتر است و صد برابر نیز سریع تر از حافظه های فلش فعلی کار می کند.

اینکه حافظه های جدید می توانند در شرایط مختلفی کار کنند قابلیت انعطاف پذیری زیادی به آنها می دهد و تغییر قابلیت رسانایی آن در شرایط ولتاژی مختلف، به آن این امکان را می دهد که تبدیل به چیزی شود که هم از اطلاعات نگهداری می کند و هم قابلیت پردازش آنها را دارد.

محققین در دراز مدت فقط به دنبال ساخت یک حافظه بهتر نیستند. آنها به دنبال CPU های جدیدی هستند که از اکسید سیلیکون ساخته شده و کار ذخیره سازی اطلاعات را هم انجام می دهد.

/ 0 نظر / 6 بازدید